Skip to content

Cart

Deine Bestellung ist für kostenlosen Versand qualizifiert.

Your cart is empty

Continue shopping

→ Frequently Searched Products

Thorough cleaning for your beard.

Sale price10,95 €
Volume: 300ml (36,50/L)

High-quality beard oil for every beard type.

Sale price8,95 €
Volume: 50ml (179,00/L)

The elegant, woody eau de parfum.

Sale price79,90 €
(1.598,00/L)

Reliable deodorant protection without aluminum.

Sale price4,99 €
Volume: 150ml (33,27/L)

Reliable deodorant protection without aluminum.

Sale price4,99 €
Volume: 150ml (33,27/L)

The sensual, warm Eau de Toilette for men.

Sale price34,95 € Regular price49,90 €
Volume: 50ml (699,00/L)

Accessories & Spare Parts for your Power Tools

4 attachments for longer beard styles.

Sale price11,95 €

Original blade for perfect compatibility with the Brooklyn Blade

Sale price14,95 €

5 attachments for your beard trimmer

Sale price11,95 €

Full Power for Your Shaver

Sale price24,95 €
New [DE] [AT] Charger
Sale price19,95 €
New [DE] [AT] Cradle

Cradle for Brooklyn Blade Pro

Sale price39,95 €

How to use electric tools correctly

Start by trimming to your desired length, then define contours with the styler, and finally use a shaver for clean edges and a smooth finish.

What's the difference between a styler, trimmer, and electric shaver?

Ein Styler eignet sich ideal zum Formen und Definieren von Bart und Haaren. Ein Trimmer ist perfekt, um die Länge zu kontrollieren und präzise zu kürzen. Ein Elektro-Rasierer sorgt hingegen für eine besonders glatte Rasur, indem er die Haare sehr nah an der Haut schneidet. Die Wahl hängt vom gewünschten Look ab.

Can I use the devices on wet and dry skin?

Viele unserer Elektro-Tools sind sowohl für die Nass- als auch für die Trockenanwendung geeignet. So kannst du dich flexibel unter der Dusche oder auf trockener Haut rasieren. Bitte prüfe jedoch die jeweilige Produktbeschreibung für genaue Angaben.

What accessories are included and why are they important?

Zum Zubehör gehören je nach Produkt Aufsätze, Reinigungsbürsten, Ladekabel oder Schutzkappen. Sie ermöglichen präziseres Styling, erleichtern die Reinigung und tragen dazu bei, die Lebensdauer des Geräts zu verlängern.